img

Wymuszanie jedzenia przez psy

Czy warto wymuszać jedzenie przez psa? Ile już razy spotkaliście się z sytuacją, gdy wasz lub przyjaciela pies siedzi przy zastawionym stole i spogląda błagającym wzrokiem na was, albo szczekał tak długo, aż nie otrzymał od nas smakołyk. Takie właśnie sposoby mają nasze psy aby wymusić na nas otrzymanie tego czego aktualnie  potrzebują. Chodzi tu między  innymi o ulubioną przekąskę. Jest kilka nam znanych metod, które mają za zadanie zapobiegać takim sytuacją.

Najbardziej nam znaną oraz najczęściej powtarzaną, jest chyba ignorowanie psa za wszelką cenę. Niezależnie czy posiadamy w domu szczeniaka czy już dorosłego psa, my jako jego właściciele nigdy nie powinniśmy  poddawać się presji jak i nie ulegać swojemu czworonożnemu przyjacielowi, dlatego tak często spotykamy się w opisach  różnych ras psów, że dana rasa czworonoga powinna posiadać silnego opiekuna, którego zadaniem będzie sobie poradzenie sobie z upartym psem. Właściciel, może ignorować swojego pupila na kilka sposobów.

Pierwszym i podstawowym sposobem jest to, iż właściciel siedzi bezczynnie i nie ma w ogóle zamiaru zwracać uwagi na psa. Inną sytuacją, która może zajść jest moment, gdy opiekun siedzi przy stole, podchodzi do niego pies, który czegoś oczekuje. W tej sytuacji właściciel  wstaje i opuszcza pomieszczenie w którym się znajdował .W momentach, gdy dochodzi do szczekania i aktywnego wymuszania przez naszego pupila, nigdy nie powinniśmy krzyczeć lub agresywnie reagować. Nasza reakcja może tylko wzmocnić zachowanie i dodatkowo spowodować złe skojarzenia u psa. Zamiast ignorowania psa można również  spróbować wymiany, jak na przykład dać psu coś co odwróciłoby jego uwagę. Nie jest to wcale łatwe, gdyż pies może się szybko znudzić i znów zacznie szczekać i skomleć  przy stole.

Taki  właśnie sposób radzenia sobie z wyżej wymienionym problemem, wymaga od nas jako właściciela szkolenia już od szczenięcych lat. Zaczyna się ono najczęściej od nagradzania naszego pupila za pozostanie na swoim legowisku, prawie za każdym razem gdy my obecnie siedzimy przy stole. Jednak, gdy z czasem na stole zacznie pojawiać się  jedzenie to wraz z nagradzaniem czworonoga,  za pozostanie na jego legowisku, nauczy się pies, że jest to bardzo zachowanie z jego strony. Wtedy właśnie pies powinien już przestać nękać podczas każdego posiłku przy stole jaki będziemy spożywać. 

Zobacz również