img

Żywienie szczeniąt

W momencie, gdy zapadnie owa decyzja o zakupie naszego pupila, jakim jest pies, należy wybrać bez wątpienia najodpowiedniejszą rasę, biorąc również pod uwagę ogrom czynników, do których zalicza się nasz styl życia, jak i również warunki mieszkaniowe, ale środowiskowe czy harmonogram pracy oraz rodzinę czy budżet.  W literaturze oraz w internecie można odnaleźć informacje o konkretnych rasach psów oraz specyficznych potrzebach. W związku z czym warto jest porozmawiać z naszym weterynarzem i ze znajomymi, a poza tym członkami rodziny bądź sąsiadami posiadającymi określone psy, którymi jesteśmy bez wątpienia zainteresowani. Po zawężeniu określonego wyboru należy również wyszukać określonych hodowców.

Następnie powinniśmy sporządzić krótką listę hodowli oraz szczeniąt, które pragniemy poznać. Skutkuje to faktem, że podstawowym składnikiem ulubionej karmy musi być bez wątpienia białko zwierzęce. Wskazać tu na przykład można mięso z kurczaka, jak i również zbilansowane z poszczególnymi pełnoziarnistymi zbożami oraz błonnikiem dostarczanym jednocześnie w postaci tak zwanej pulpy buraczanej. W związku z czym karma w dostępnych puszkach zawiera do przeszło osiemdziesięciu procent wody. Można zatem wskazać, że wysokiej jakości karma zawiera niespełna dziesięć procent wody. Skutkuje to tym, że jest bardzo wygodna w użyciu oraz zachowuje świeżość przez kilka tygodni. Poza tym piętnastokilogramowy worek ,,suchej” karmy może również wydawać się drogi, bądź zawiera określoną ilość pożywienia dla naszego psa wystarczającą jednocześnie na okres do niespełna dwóch miesięcy. Wskazówką dość istotną jest, iż należy trzymać się określonego rodzaju karmy.

Bardzo ważną kwestią jest, iż należy szukać składników bardzo wysokiej jakości. Musimy pamiętać, że szczenięta mają zupełnie inne potrzeby pokarmowe niż psy, które przeszły już ten etap. Ważne jest również, aby dokonać wyboru karmy dla poszczególnych szczeniąt o dość wysokiej jakości.  Wskazuje się również, że owe szczenięta różnią się pomiędzy sobą pod określonym względem wielkości oraz tempa wzrostu. Poza tym szczenięta owych ras miniaturowych osiągają jednocześnie wzrost dorosłego psa w pewnym okresie jedynie dziewięciu miesięcy, natomiast szczenięta sporych ras rosną nawet do drugiego roku życia.  Wskazuje się również, że kwas tłuszczowy DHA jest bez wątpienia niezbędny do owej budowy połączeń neuronowych w danym mózgu. Zatem występuje on w formie naturalnej w mleku karmiącej suki, bądź po odsadzeniu od owej matki szczenię, będzie potrzebować go również w pożywieniu jako substancji, która wspiera tak zwany rozwój kognitywny. Zatem należy zadać pytanie czym jest tak zwany kwas DHA? Ukazuje się, że pierwsze miesiące życia naszego szczenięcia mają tak zwane krytyczne znaczenie dla owego rozwoju fizycznego oraz psychicznego. W związku z czym szczenięta rosną bardzo szybko w czasie pierwszych sześciu miesięcy życia oraz wydatkują przeszło dwa razy taki odsetek energii, jak i również dorosłe psy. Skutkuje to faktem, że żołądek szczenięcia jest zbyt mały, aby mogło ono również zjeść wystarczająco sporo, spożywając jednocześnie jeden posiłek. Przedstawia się zatem, aby dzienną ilość pożywienia do szóstego miesiąca życia dzielić na niespełna trzy posiłki, a co za tym idzie, do końca wieku szczenięcego. Poza tym jeden rodzaj owej karmy nie jest jednak odpowiedni dla owych szczeniąt. Choć określone rodzaje karmy zawierają wskazane wcześniej składniki, wiemy również, iż przy opracowywaniu receptur ważne jest branie również pod uwagę owej wielkości szczeniąt. Zatem małe rasy rozwijają się o wiele szybciej oraz potrzebują karm o sporej zawartości białka, jak i również  tłuszczu, czy wapnia i fosforu.

Można również wskazać, że szczeniętom ogromnych ras należy podawać ową karmę o zdecydowanie niższej wartości odżywczej, aby zapewnić jednocześnie wolniejsze tempo interesującego nas wzrostu. Ciekawostką jest, iż psy zupełnie średnich ras plasują się w centrum pod względem owego zapotrzebowania na liczne składniki odżywcze. Przez cztery pierwsze tygodnie nasze szczenię musi być karmione mlekiem matki, które jednocześnie zapewniało wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, a wspierające jednocześnie jego prawidłowy rozwój. Faktem jest, iż to czym karminy szczeniaka w czasie wzrostu ma spory wpływ na jego rozwój oraz dorosłe życie. Dzieje się tak samo jak z człowiekiem, a poza tym nieprawidłowe odżywianie naszego pieska może również powodować kłopoty zdrowotne oraz częste choroby. W związku z czym istotne jest, aby podawać, a zarazem podawać odpowiednio zbilansowane posiłki. Należy więc stwierdzić, iż dieta ma również bardzo ważny wpływ na  funkcjonujący układ odpornościowy, jak i również układ kostny i szybkość wzrostu szczenięcia.

Skutkuje to tym, że bez potrzebnych składników odżywczych owy rozwój zwierzęcia może również przebiegać nieprawidłowo. Zatem bardzo istotny jest czas ,,mleka od matki” – to właśnie jej mleko jest bez wątpienia bogate w zróżnicowane składniki potrzebne jednocześnie psu do prawidłowego rozwoju oraz wzrostu. Poza tym poprzez pierwsze trzy tygodnie małym pieskom wystarcza ten rodzaj pokarmu. W chwili, gdy mamy przede wszystkim do czynienia z sierotą, to musimy sami zapewnić naszemu zwierzęciu mleko. Musimy jednak pamiętać, iż nie nadaje się do tej czynności mleko krowie – zatem musimy zaopatrzyć się w mleko zastępcze, które musimy podawać psu przez określoną butelkę ze smoczkiem. Dopiero po trzecim tygodniu życia nasi pupile potrzebować będą dalszego „dokarmiania” (jednak będzie się to odbywać w sposób spokojny. Poza tym ukazuje się, że produkcja wspomnianego pokarmu u matki w pewnym stopniu maleje. Skutkuje to tym, że powinniśmy przyzwyczajać pupila do zupełnie nowych posiłków. To właśnie na początku nie będzie to proste – musimy pamiętać, iż nic nie może dziać się na siłę. Istotną wskazówką jest, żeby rozkładać w pobliżu legowiska pojedyncze kulki karmy (suchej),  aby mały piesek miał możliwość przyzwyczajania się do owego zapachu. Poza tym przechodzenie z mleka matki na tak zwany pokarm stały warto również zacząć zdecydowanie wcześnie, ponieważ jest to proces długotrwały, a co za tym idzie musi odbywać się on stopniowo. Tak jak wspomniano powyżej najlepsza jest sucha karma, ale należy pamiętać, że konsystencja może okazać się zbyt problematyczna, ponieważ pies musi się nauczyć prawidłowo gryźć. Warto więc podawać początkowo rozmoczone w mleku bądź wodzie kulki, aby jednocześnie ułatwić to zadanie.

Stopniowo można również zmniejszać ilość swoistych płynów, aż pies ten przyzwyczai się do zupełnie nowego jedzenia. Wskazuje się również, że podstawową zasadą karmienia naszych małych szczeniąt jest, aby dostarczać odpowiedni zastrzyk energii oraz składników odżywczych. Nie należy jednak przesadzać z ilością, w związku z czym spowoduje to szybki wzrost, a nawet pewną nadwagę psa. Zaznacza się również, że nie jest wskazane, aby różnego rodzaju resztki, które znajdują się na stole bądź łakocie były dawane psu – bowiem mogłyby zaburzyć prawidłowe odżywianie naszego czworonoga. Odnośnie karmy suchej należy wskazać, iż powinniśmy wybierać tę, która jest oceniana jako karma o najwyższej jakości, a co za tym idzie jest przeznaczoną dla odpowiedniego wieku oraz gabarytów. Jednak warto również wskazać, iż bardzo dobrym rozwiązaniem stają się również karmy mokre, które są zdecydowanie łatwiejsze do owego pogryzienia. Zaznacza się również, że w karmieniu szczeniąt trzeba przestrzegać pewnych, bardzo ważnych zasad – to właśnie one pomogą nam w tym, iż nasz piesek będzie zdrowy oraz naprawdę silny. Musimy również pamiętać o stałym dostępie do czystej, a zarazem świeżej wody. Ważne również jest, aby owy szczeniak nie miał jednak stałego dostępu do karmy, ponieważ to zaburzy jego aspekt wzrostowy. Jest to również bardzo częsty popełniany przez wszelkich właścicieli błąd. Faktem jest, że zwierzaka musimy karmić od trzech do pięciu razy dziennie o określonych porach oraz w regularnych odstępach czasowych. W związku z czym porcje te powinny być  również tak samo duże, dzięki temu metabolizm naszego psa się w żaden sposób nie rozreguluje. Nasza pociecha powinna być świadoma, że na zjedzenie posiłku ma określony czas.

Zatem najlepszym rozwiązaniem jest, żebyśmy dali mu maksymalnie dwadzieścia minut na zjedzenie owego posiłku, a po pewnym czasie należy sprzątnąć resztki. Wskazuje się, że w okresie od siedmiu do ośmiu miesięcy jego życia przestawiamy owego psa na jedynie dwa posiłki dziennie. Kluczowym aspektem jest, że szczenięta mają o wiele większe potrzeby żywieniowe niż już te dorosłe psy. Poza tym ukazuje się, że wymagają one odpowiedniej, a jednocześnie przeznaczonej dla nich karmy. W związku z czym pełnoporcjowe karmy dostarczają wszystkich tych niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach, a co za tym idzie proporcjach. Wskazuje się, że w owym żywieniu poszczególnych psów rosnących dość ważne jest swoiste dostarczenie wapnia oraz fosforu we nakreślonych odpowiednio proporcjach. 

Zobacz również