img

Jaka sucha karma jest najlepsza?

Jaka sucha karma jest najlepsza dla naszego psa? Większość właścicieli psów, zadaje sobie pytanie: jaka karma jest karma jest najbardziej odpowiednia dla mojego psa? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. O tym, jaką karmę kupimy najczęściej zależy od zasobem naszego portfela, następnej w kolejności jak skład karmy, gust naszego pupila i sposób, w jaki pies ją toleruje. Najlepszą dietą  dla naszego psa jest karma z grupy „premium”, które posiadają ściśle określony skład nie tylko jakościowy ale również  ilościowy. Jako drugie na liście pod względem jakości są karmy z grupy „popular”, natomiast na końcu jest klasa „generic”.

Tego typu karmy możemy znaleźć w supermarketach i pomimo dobrej doskonałej reklamy telewizyjnej, mogą być najgorszym wyborem dla naszego pupila. Wybierając karmę musimy zwrócić uwagę na etykietę. Zaczynajmy zawsze od składu. Wszystkie składniki, które są wymienione na etykiecie występują w kolejności malejącej , według ich ciężaru. Następnie mamy witaminy i składniki mineralne oraz konserwanty, barwniki. Bardzo ważnym elementem jest analiza ilościowa składu, która jest podana w procentach. Karmy produkowane dla psów w Unii Europejskiej, powinny w ten sposób mieć oznaczoną ilość na przykład surowego białka-ilościowy indeks protein, surowego tłuszczu oraz  surowego włókna jest to niestrawione włókno w karmie i popiołu. Warto pamiętać,że karmy, które posiadają dużo surowego tłuszczu zaliczane są do karm wysokoenergetycznych.

Psom  starszym i o małej aktywności zaleca się podawanie karm niskoenergetycznych jak typu light/senior. Każdy młody pies powinien otrzymywać karmę odpowiednią do swojego wieku, ponieważ taki pies ma znacznie większe zapotrzebowanie na niektóre składniki jak białko i energię jak i wapń i fosfor. Stosując złej kategorii karmę, możemy mieć problem z psem, jego jakością sierści, która może być matowa i słaba. Jednym z objawów niewłaściwej tolerancji karmy u pas jest luźny stolec oraz częstsze wypróżnianie się naszego pupila. Częstym problemem, jaki możemy spotkać jest alergia pokarmowa, oznacza ona, że pies jest uczulony na jeden ze składników karmy, jak na przykład kurczak, wołowina czy wątroba wieprzowa. Alergia u psa może objawiać się przez świąd skóry i zapalenie oraz problem z przewodem pokarmowym. Musimy właśnie poszukać karmy o innym składzie luz zastosować specjalną dietę dla alergików. Nie zaleca się podawania psom łapczywym, małego granulatu, który nie zostanie pogryziony przez takie psy. Wybierając karmę nie kierujmy się opakowaniem, lecz tym co jest w składzie jakościowym i ilościowym. Pamiętajmy, że prawidłowy dobór karmy jest gwarancją zdrowia, jak i kondycji naszego psa. 

Zobacz również