img

Żywienie zależne od wielkości rasy psa

Potrzeby określonych grup psów różnią się między sobą między innymi ze względu na wielkość naszych pupili. Zapotrzebowanie w energię szczeniąt ras małych, gdzie waga ich  w pierwszych dziesięciu miesiącach życia powinna wzrosnąć  nawet dwudziestokrotnie. Wskazuje się, że u psów ras średnich, które powinny przybierać na wadze o pięć do dziesięciu procent dziennie, jest większe niż u dużych ras. Z tego też powodu dieta ich powinna zawierać takie składniki, które mają wpływają na rozwój mięśni oraz  mineralizację szkieletu,  przede wszystkim chodzi tu o odpowiednie porcje poziomu  wapnia  jak i  fosforu.

U psów ras małych występuje większa tendencja  do odkładania się kamienia nazębnego niż jest to u pozostałych ras. W związku z czym w diecie ras małych nie powinno zabraknąć polifosforanu sodu, w okresie szczenięcym jak i w życiu dorosłym. Gdyż wiąże on wapń obecny w ślinie psa, przez co dochodzi do spowalniania gromadzenie się płytki nazębnej.  Zatem bardzo ważny jest odpowiedni dobór odpowiedniej karmy, gdyż karma wysokie jakości w postaci krokiecików zapobiega rozwojowi płytki ponieważ powoduje mechaniczne jej ścieranie. Zaś u psów ras  dużych dochodzi do słabsza zdolność trawienna, dlatego też zwierzęta te potrzebują pożywienia o wysokiej strawności. Szczenięta mają najczęściej zwiększoną predyspozycję do zaburzeń w układzie trawiennym, objawia się to między innymi  biegunką.

Odpowiednia ilość białek  takich jak L.I.P.,  jak i prebiotyków oraz probiotyków w diecie pozwala nam zapobiec biegunką. U szczeniąt ras dużych masa ciała do wieku piętnastu miesięcy zwiększa się siedmiokrotnie a do trzeciego miesiąca rozpoczyna się proces budowy kośćca. W związku z czym do prawidłowego rozwoju potrzebny jest odpowiedni poziom wapnia i fosforu ale również zawarta w karmie chondroityny i glukozaminy, które maja pomóc w późniejszym etapie życia psa. Psy ras olbrzymich rosną najbardziej intensywnie, osiągając wielkość dorosłego psa około 8. miesiąca, a w ciągu pierwszych dwóch lat życia dwukrotnie zwiększając swoją masę.

Ponieważ ryzyko wystąpienia przekarmienia i zaburzeń kostno-stawowych jest u nich bardzo duże, karmy przeznaczone dla szczeniąt powinny posiadać w swoim składzie zarówno odpowiednie proporcje białek, tłuszczy i węglowodanów, zapewniające im optymalny poziom energii, jak i odpowiednie proporcje wapna i fosforu. Masywna budowa ciała psów ras olbrzymich skutkuje u nich większym obciążeniem kości i stawów w wieku dorosłym, a przez to – skłonnością do zapadania na choroby zwyrodnieniowe szkieletu i degenerację chrząstki stawowej. To właśnie dlatego tak istotne jest, aby podawana im karma zawierała glukozaminę, która pobudza wytwarzanie składników chrząstki stawowej i chondroitynę, która likwiduje tarcia między stykającymi się elementami ruchomymi stawu. 

Zobacz również