img

Czego nie może jeść pies?

Czego nasz pies nie powinien otrzymywać do jedzenia? Kawa, czekolada  i owoce a także alkohol są to produkty, które często goszczą na naszych stołach. Jeśli jednak zaś, jesteśmy posiadacza  psa, to pamiętajmy, że właśnie tych  rzeczy musimy pilnować, bo zjedzenie tych produktów  przez naszego psa, może bardzo, źle się skończyć. Ostatnio został zamieszczony artykuł dotyczący potraw, których nie powinien otrzymywać w swojej diecie kot.

Teraz waśnie przedstawiamy listę produktów, których nie powinny otrzymywać psy. Pierwszy produkt na liście to cebula- zarówno psy jaki koty  nie powinny jej otrzymywać, gdyż zawiera ona w sobie toksyczną substancję jaką jest tiosiarczan sodu, który może być przyczyną anemii u zwierząt. Tuż obok cebuli znajduje się czosnek, jednak jest on mniej szkodliwy, dlatego można go znaleźć w składzie karm  dla zwierzaków. Na drugim miejscu jest czekolada –zawiera teobrominę, jest ona bardzo trująca dla czworonogów. Pamiętajmy, że nie wolno w żadnym przypadku podawać psom czekolady. Następnie winogron jaki i rodzynki, które posiadają substancje posiadają substancje, które prowadzą do osadzania się na nerkach naszych psów. Kawa -kofein  znajdująca się w niej dla naszych pupili jest bardzo szkodliwa, nawet małą ilość może być przyczyną zaburzeń ciśnienia. Kolejnym szkodliwym produktem jest alkohol.

Po jego spożyciu występują zaburzenia w oddawaniu moczu u zwierząt. Alkohol ma wpływ na osłabienie odruchów i zmiana zachowania w układzie nerwowym. W najgorszym przypadku może dojść do utraty przytomności oraz śpiączki, a nawet śmierci. Poprzez podanie surowych jaj naszemu psu, musimy brać pod uwagę możliwość ,że dojdzie do zatrucia salmonellą. Aby temu zapobiec należy je wyparzyć. Kolejne na liście są surowe ryby, zawierające w sobie trimetyloaminę, która mogą powodować ciężką anemię. Owoce ,które nie powinny być zbyt często podawane psom, ponieważ cytrusy powodują wymioty, niektóre z nich jak awokado jest toksyczne. Ziemniaki zaś są bardzo ciężkostrawne.

Więc, jeżeli mamy zamiar je podać to w postaci piure. Wielu z nas podaje psu kości z kurczaka, że po rozgryzieniu są ostre, mogą zrobić krzywdę. Mleko dla naszych szczeniąt jest lekkostrawne, ponieważ posiada enzymy, które ułatwiają trawienie  mleka. Zaś u dużych psów, duża ilość tego produktu pododaje biegunkę. Rabarbar i szczaw mogą powodować powstania kamicy nerkowej. Gruboziarnista kasza, bóbr czy fasola prowadzą do wzdęć i nadmiernych gazów, które mogą być przyczyną skrętów żołądka. Natomiast chleb jest źle trawiony, gdyż długo zalega w żołądkach psów. Tłuste mięso jak wieprzowina jest bardzo ciężkostrawne dla naszego pupila. Psy, podobnie jak i pozostałe zwierzęta, nie powinny żywić się wszystkim co napotkają na drodze, gdyż wiele produktów,  może być dla nich trujące działanie jaki może mieć zły wpływ na ich samopoczucie. W związku z czym, jeżeli mamy jakieś wątpliwości powinniśmy skonsultować się z weterynarzem, który wytłumaczy nam czym karmić pas. 

Zobacz również