img

Fakty i mity o żywieniu naturalnym

Fakty jak i mity o żywieniu naturalny mu psów. Dokoła żywienia dla psów powstał potężny przemysł, który jest szacowany na miliardy euro na całym naszym świecie. Taki przemysł ma za zadanie zdobyć jak największe zyski oraz  przekonać klienta, że oferowany sposób żywienia, który przedstawia producent jest jak najbardziej właściwym, a  nawet jedynym. Właśnie z tego powodu, wokół naturalnego żywienia powstało już  wiele mitów.

Dystrybutorom jak i producentom karm,zależy by właściciele psów  uznali żywienie naturalne za bardzo trudne, mogące nawet zaszkodzić naszym pupilom jaki jest ono niewygodne oraz czasochłonne. Najczęściej słyszane mity dotyczące żywienia naturalnego to: system trawienny oraz wykorzystania pożywienia do naprawy wzrostu czy utrzymania, reprodukcji czworonogów domowych jak psy różni się od dzikich przodków. W ciągu kilkunastu tysięcy lat podczas  udomowienia psów nie doszło do wydłużył się przewód pokarmowego, jak i nie wykształciły się przedżołądki. Psy pod względem fizjologii jak i anatomii układu pokarmowego nie różnią się za bardzo od dzikich psowatych.

Drugi mit to, iż każdy posiłek powinien być kompletny i zbilansowany. Jest to fałsz, gdyż dietę można dobierać w odniesieniu do tygodnia oraz miesiąca jak i roku. Najważniejszym wyznacznikiem każdej psiej diety powinien być stan zwierzęcia,jak kondycja, waga, czy nawet jakość włosa, a także wyniki badań krwi, które powinniśmy wykonać bez względu na rodzaj pożywienia jakie otrzymuje pies.

Trzeci mit mówi o tym, że jedzenie dla psa powinno być gotowane. Jest to również fałszywy mit, gdyż gotowanie zubaża skład jedzenia, dochodzi do zaniku niektórych witamin i niektórych składników, jak na przykład aminy biogenne i wolne aminokwasy. Po za tym psy od początku spożywały surowe jedzenie.

Kolejny mit mówi,że musimy posiadać dużą wiedzę i mnóstwo czasu aby przygotować odpowiedni posiłek psu.Jest to nie prawda, ponieważ naturalne karmienie nie jest tak trudne jak lot na kosmos. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby dobrać odpowiednią dietę dla naszego pupila. Do skomponowania odpowiedniej psiej diety wcale nie potrzebne skomplikowane składniki czy ogrom czasu.

Nie musimy wcale poświęcać czasu na przygotowanie, musimy jednak pamiętać o rozmrożeniu produktów. Ostatni mit dotyczy jedzenie kości przez psy. Jak pozostałe mity jest to również fałsz. Jeżeli kości są surowe oraz otoczone okostną, więzadłami, ścięgnami jak i mięśniami nie są one wtedy zagrożeniem dla psa. Tak samo kości kruszone czy mielone. Zaś ilość kości w diecie psa powinna być dobrana indywidualnie, tak aby nie powodowała zaburzeń.  

Zobacz również